OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

hydroponia

Spracovanie minerálnej vlny na hydroponické účely

 

Cieľom všetkých ekologicky zmýšľajúcich výrobcov je zabezpečiť nielen ekologickú vyrobu, ale použiť metódy pomocou ktorých bude zabezpečené aj ekologické využitie výrobkov. Pri hydroponickom pestovaní sa vychádza z myšlienky pôdu nezaťažovať chemikáliami, ktoré nie sú potrebné pre vývoj rastlín a plodov. Pri hydroponickom pestovaní sa pridávajú živiny potrebné pre rast rastliny a plodov, pričom sa sleduje úbytok látok spotrebovaných rastlinou. Sleduje sa zloženie živného roztoku. Do živného roztoku sa pridávajú len tie látky, ktoré skutočne rastlina spotrebovala. Hydroponické pestovanie je vhodné pre pestovanie plodovej zeleniny (paradajky, papriky, uhoriek ale aj jahôd) ako aj kvetov (hlavne gerbery a karafiáty).

 

Ako nosné látky sa používajú rôzne surviny ktoré absorbujú do seba živné roztoky. Jednou zo surovín je aj minerálna vlna – rozvláknený čadič. Výhodou minerálnej vlny je v tom, že po ukončení životnosti nosnej látky (zníženie jej súdržnosti) sa dá ekologicky zlikvidovať, nakolko zloženie minerálnej vlny je obdobné jako piesok alebo iné kamenivo.

 

Pretože priemerná životnosť minerálnej vlny ako nosnej látky je okolo troch rokov. Po ukončení životnosti sa nosná látka zaoráva do země, kde sa zbytkové živiny doistávajú do pôdy a následne sú využívané rastlinami na pôde pestované. Z uvedeného vyplýva, že aj nespotrebované živiny v minerálnej vlne po ukončení životnosti nosnej látky neuzaťažujú životné prostredie resp. zaťažujú len v zanedbateľnom množstve.

 

Základné výrobky sú :

  • platá, ktoré sa používajú na pestovanie sadeníc zo semiačok. Plato obsahuje niekoľko kociek na vrchnej strane spojených, pričom každá kocka má v sebe otvor, do ktorého sa vkladá semienko.

    Po odrastení sadenice na požadovanú veľkosť sa jednotlivé kocky plata so sadenicou oddelia rezom spojenej časti.

  

 

  • kocky slúžia miesto kvetináčov. Kocka má zo spodnej strany drážky a to preto, aby bol zabezpečený prístup vzduchu a nedochádzalo k nežiadúcim anaeróbnym procesom. Z vrchnej strany kocky sú urobené otvory, do ktorých sa vkladajú sadenice s oddelenými časťami plata a v ktorých je rastlina až do konca životnosti rastliny resp. minerálnej vlny.

    Kocky majú podľa pestovanej rastliny rôzne rozmery. Rovnako sa volí aj veľkosť spodnej drážky a veľkosť a počet otvorov v kocke.

     

 

  • vankúše – slúžia jako zásobný rezervoár pre živné roztoky. Vankúše sú najčastejšie zabalené vo fólii, ktorá zadržuje živné roztoky, ktoré neabsorbuje do seba minerálna vlna. Kocky sa ukladajú na vankúše. Z vankúšov sa odoberajú aj vzorky na analýzu za účelom zistenia úbytku látok v živnom roztoku.

      

 

 

Základný materiál AGRO minerálna vlna sa vyznačuje tým, že do seba absorbuje živný roztok cca 10 násobok hmotnosti minerálnej vlny. Je to vďa prídavnej látky při výrobe Agro minerálnej vlny. Při spracovávaní minerálnej vlny sa musia používať ochranné pomôcky na dýchacie cesty (respirátory), nakoľko při pílení, frézovaní a vŕtaní dochádza k tvorbe prachu s obsahom rozvlákneného čadiča, ktorý by sa mohol dostať cez dýchacie cesty do pľúc, ktoré by mohol poškodiť.

 

Pretože sa jedná o krehký materiál, musí sa s ním nakladať s veľkou opatrnosťou. Pri spracovávaní sa používajú nástroje s vysokými obrátkami a SK hrotmi. Musí sa dbať aj na skladovanie a spracovávanie v suchom prostredí aby do seba výrobky nevsiakli vlhkosť nežiadúceho zloženia.

 

Odpad sa drtí a prípadne mieša s rašelinou a predáva ako sadbový materiál na kvety a iné rastliny.